ETEK DOSYASI : KLOŞ ETEK MODELLERİ

 

Herkese merhabalar efendim.. Her pazar 18:00 ‘de sizlerle buluşma gayretimin 2. haftasında bulunmaktayız.Niye böyle bir gayret içine girdim bilmiyorum haha^^ Lakin rutin seven biri olarak burayı da bir rutinleme çabasına bulaştım diye düşünüyorum.Pazar olmasının sebebi de yazmaya müsait bir gün ondan 🙂

O değil de bazı youtuberlerın her gün video yayınlama gayretine cidden hayranım.Mesela Denizin Paylaştıkları kanalı en sevdiğim youtube kanalıdır.Düzenli takip ediyorum, bildirimleri de açık (özellikle rüzgar minnoşlu videoları kaçırmamak için^^) ama ben izlemeye bile yetişemiyorum.Bir kaç video birikiyor , ben koşup bakana kadar.Vallahi tebrik ederim Deniz Abla 🙂

Meseleye dönecek olursak bu yazımda dikilesi kloş etek modellerini derledim.Lakin öncelikle kloş etek hakkında teknik bilgi vererek başlamak istiyorum.

YARIM DAİRE KLOŞ ETEK KESİMİ VE DİKİMİ  ‘ ne yazıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.Aşağıya da minik bir şema bıraktım. Ben aslında yarım daire-tam daire karmaşasına açıklık getirmek istiyorum.

YARIM DAİRE KLOŞ ETEK

Ortalama(kişinin boyuna bağlı olarak) 3 metre kumaştan çıkan,kumaşın kare şeklinde katlanarak  kesilmesi suretiyle oluşan etektir. Yukarıdaki linktede bu kesimin anlatımı bulunuyor zaten. Kısaca bel ölçüsünü 3 e bölmek gerekir. Sorunuz olursa yorum bırakabilirsiniz 🙂

cats-horz1

TAM DAİRE KLOŞ ETEK

Yarım dairenin iki katı kumaş gider.Bu sefer bel ölçüsünü 6 ya bölüyoruz.Volanı çoğalmış oluyor. Günlük hayatta kullanıma pek uygun olmadığını düşünüyorum. Ancak abiye olarak özel günlerde kullanılması daha olası. Tabi bunda tam boy dikecek olmamızın da etkisi var o kadar kumaşla yürümesi kolay olmayacaktır^^ Kısa dikilecekse denenebilir.

cats - Kopya

İKİ BOY KUMAŞ

ile dikilen versiyonu var bir de . Ben ona yalancı kloş diyorum 🙂 Az kumaş gidiyor , volan miktarı görüntü olarak benziyor e daha ne olsun :)Bu kalıpla yapılmış bir çalışmam var ilerleyen zamanlarda gelecek inşallah.

Aşağıya da şemasını ekledim. 20 cmlik kısmın ölçüsünü kendinize göre ayarlıyorsunuz. Tabi ki dikişte temel yöntem olan 4e bölme usulü ile. Temsil misal 64 cm beliniz varsa 4 bölersiniz 16 yapar . 20 yerine 16 ölçüp çizersiniz. Eğri riganız varsa bu eteği çizmek çok daha kolay olacaktır:)

(düz boy ipliğini verev gösteriyor yine ama kafanız karışmasın-gerçi kimsenin dikkat edeceğini sanmıyorum ama olsun-bunu iki boy kumaş kullanarak yapacağız yine aynı şey çıkıyor merak etmeyin.)

MNJU1

Evet artık modellere dönecek olursak (tee baştaki gri etekten bahsediyorum) aplikesine bayıldım! Bittabii keçeden yapabiliriz 😉

NOT:Modellerin altında kaynaklarını belirttim.

kaynak

6609c93987d01585c01583d8be9997d4

kaynak

Bu eteğin konuşuyor olmasının baş sebebi elbette kumaşı. Bir kaç sezondur çok revaçta bir kumaş-ülkemizde olmasa da -.Bir de pilileri var ön ve arkada . Onlar için de bel kısmını daha geniş yaparsanız pili eklemiş olursunuz.

917983fab40ed872c92b2450d84d1fcb

kaynak

Bir okul önceci olarak bu simbad temalı eteği paylaşmadan geçemezdim ^^ Hayal gücünüzü zorlayın siyah bir ip ile yapamayacağımız aplike yok bence . Artık iplikler sanat malzemesi .

il_570xN.367802374_qlar

kaynak

Kumaşı konuşan bir model daha . Enfess !!

il_570xN.599323378_78m8

kaynak

Elbette en güzel olanı vintage olanı ! 🙂

wrap-skirt

kaynak

Bu anvelop etek ise denenecek listemde bekliyor. Yine bel kısmını geniş keserek kapak oluşturabiliriz.Aynı bu renkte kotonda bir etek görmüştüm geçen sezon. Halen kalbimde bir yaradır iyi oldu hatırladığım 😀

815e8d56050b07320829213033891e0f

kaynak

Bir aplike işi daha . Hatta telefonun kalıbı linkte mevcut çıktısını alıp siz de uygulayabilirsiniz. Bu fotoğrafta ise o eteklerin nasıl kabar kubar durduğunu ufaktan görüyoruz 🙂

ea5a31a1c987e4be93c8803e326e7c2a

kaynak

Cep detayı ile tamamen farklı bir havaya bürünmüş bu etek de . Siz de cep kapaklarını şekilli kesip biye ekleyebilirsiniz.

f9702141489723335610f78737c85608

kaynak

Bu model baya bir teknik ayrıntı içerse de çok hoş görünüyor . İlik cep çalışmasındaki gibi yol izleyebiliriz.

Sunny05

kaynak

Yine cep detayı ile tamamen farklı bir havaya bürünen keten etek. A formda kesilmiş gibi duruyor ama cep detayı enfes.

Elemelere doyamadığım görseller yüzünden bu dosyanın devamı gelecek gibi şimdilik hoşçakalın 🙂

4 Replies to “ETEK DOSYASI : KLOŞ ETEK MODELLERİ”

  1. Bu hafta bende kloş eteğe başlayacağım kursta:) Faydalı bir yazı olmuş benim adıma

    1. ne güzel , sevindim işinize yaramasına 🙂 Kolaylıklar dilerim^^

  2. bahar yorgun says: Cevapla

    çok faydalı bir yazı olmuş emeğiniz için teşekkürler 🙂

    1. okuduğunuz için ben teşekkür ederim 🙂

Bir Cevap Yazın