ÇİZGİLİ TRİKO KAZAK

 

Artan parça değerlendirme konusunda nasıl çığır açtığımı bu yazıda görebileceksiniz efendim. Bu kumaşın nerden arttığını hatırlayanları tebrik ediyorum en iyi takipçi ödülü benden size gelsin o zaman 🙂 Aynı kumaşın artanı bu sefer çizgili triko kazak ile bizimle.

Triko dikerken nelere dikkat edecekmişiz, örgü kumaş kazak nasıl dikilir gelin beraber bakalım..

 

DSCF0081 (2)

 

Nerden arttığını hatırlayalım öncelikle: ”ÇİZGİLİ ANVELOP HIRKA”  Evde hırka dikimine böylece şahit oluyorsunuz 🙂 Ayrıca o yazımda gizli cep nasıl dikilir onu da anlatmıştım.

 

DSCF2141

 

Kazağın bu şekle dönüşmesi de zaten tam da artan kumaşlardan oluşmasında yatıyor .

 

burda-2015-2-R-043-horz

 

İnanır mısınız bu sefer temel beden kalıbı ile dikmedim ama kullandığım kalıbı da 360 derece değiştirdiğimi söyleyebilirim. Yukarıda gördüğünüz kalıbı baz aldım.(aynısını da diktim o da yakında gelecek)

Bu kalıbın omuzları bende düşük omuz etkisi oluşturdu ve bunu çok sevdim . Artan triko parçalarını da görünce hemen aklıma düşük kollu bir kazak dikmek geldi kalıbın robalarını bedenine birleştirerek bir temel beden kalıbı oluşturdum.

Alt ve üst kolu da birleştirerek kestim elbette 🙂 Kazak kol dikimini bu şekilde basitleştirmiş oldum.

 

DSCF0092

 

Arkasını uzun tutarak yanlardan yırtmaç bıraktım.

 

DSCF0102

 

Gelelim ön kısmına . Kol evi ve kol için kalıp kullandım . Ön orta kısmına fazladan pay verip üst üste iki parça bindirdim ve çaprazlamayı sağladım.

Parçaları aşağı doğru içeri kıvırdım ve elde bastırdım böylece ortadaki boşluk oluştu. Overlock makinem olmadığı için zikzak dikiş ile temizledim. Sık ayarda zikzak kullanırsanız kısmi overlock etkisi oluşuyor mükemmel olmasa da 🙂 Aşırı dökülen bir kumaş değildi zaten o yüzden bana yeterli geldi.

Son olarak da dikdörtgen bir parçayı yakaya diktim ve boğazlı kazağım hazır 🙂

2 Replies to “ÇİZGİLİ TRİKO KAZAK”

  1. Mükemmel olmuş:) ellerinize sağlık.. Yapım aşamalarını da fotoğraflarsanız çok memnun olurum:)

    1. çok teşekkür ederim:) Doğaçlama yaptığım için o anda, sadece yazılı bilgi verebildim. Başka sefere inşallah 🙂

Bir Cevap Yazın