KAŞE DİKMENİN İNCELİKLERİ / PÜF NOKTALARI

Merhabalaaar yine ben ^^Manto dikmek istiyorum diyenler bir el kaldırsın bakalım çocuum .

Kış bitmek üzere iken size ömürlük bilgiler vereceğim bu yazımda.Kaşe kaban nasıl dikilir ,Kaban kalıbı çıkarma,manto astarı nasıl dikilir, kaşe kumaş ile çalışmanın incelikleri , püf noktaları, kolaylıkları … Kendi tecrübelerim dahilinde dilim döndüğünce sıralayacağım ki herkes faydalansın 🙂 Aralarda da bugüne kadar yayınladığım kaşeleri göreceksiniz , keyifli okumalar 🙂

DSCF2699

OVERSİZE GRİ MANTO

KUMAŞ SATIN ALMA

 • Öncelikle kalitesi düşük ürünler alıp da emeğinizin boşa gitmesine izin vermeyin.

 

 • Yaşadığınız şehirde uygun fiyatlı satıcıları bulmaya çalışın.

 

 • Online alışveriş yapıyorsanız da güvenilir siteler olmasına dikkat edin.

 

 • Tüylenme problemi kaşelerin en kalitelisinde bile yün karışımından dolayı mutlaka baş gösteriyor. Kaşmir cinsli olanlarda ise bu problem daha az seviyede.

 

 • Kışlık kumaşların eni normalden(150 cm) kısa olur bunu göz önüne alarak kaç metre alacağımıza karar vermeliyiz. Ortalama 135-140 cm enindedirler.

 

IMG_20170127_135026-768x530

” KOLAY ERKEK YAKA MANTO”

TEMİZLEME

 • Evet artık kumaşı aldık geldik . Dezenfekte etmek gerekir. Şahsen bugüne kadar kuru temizlemeye yolum hiç düşmedi.

 

 • Çamaşır makinesinde en kısa ve hassas programda 30 derecede sıvı deterjan-yumuşatıcı ile yıkıyorum kışlık kumaşlarımı.

 

 • Sıkma ayarını da en düşüğe getiriyorum ki hem makine zarar görmesin hem kumaş yıpranmasın.Yanına da başka bir şey koymadan sadece o kumaşı yıkıyorum.

 

 • Makineden sulu çıkarıp o şekilde kurutuyorum.(İpe falan asmayın komşularınız bana küfretmesin sonra .Ya balkonda içeri askılığa asın ya da altına leğen koyun artık takdir sizin. )

 

DSCF0314

”SİYAH REGLAN KOL KAŞMİR MANTO”

 

KESİME HAZIRLAMA

 • Astar ve kaşeyi tersinden ılık ütü yapıyorum. Eğer ütünüz kumaşı kapıyorsa nemli iken ütüleyin ya da üzerine pamuk tülbent serebilirsiniz.

 

 • Çalışacağınız modelin ölçülerini mutlaka bir kağıtta çizin ve planlayın. Sadece kaşe için değil bütün kesimlerde bu yöntemi kullanırım.

 

DSCF2843

”PELERİNLİ GRİ MANTO”

KESİM

 • Kalıpları pratikten oluşturabileceğimiz gibi Burda manto kalıplarını da kullanabiliriz . Bu yazıdaki mantoların linklerine tıklayarak hepsinin kalıp bilgisine ulaşabilirsiniz.

 

 • Kumaşın yönüne mutlaka dikkat edilmelidir. Özellikle kışlık kumaşlarda(süet,tay tüyü ,polar,kadife vs) bu nokta çok önemlidir.

 

 • Astar da kalıba uygun olarak kesilmelidir. Baştan dikkatli kesmek gerekir yoksa bu aşama canınıza okuyabilir:) Bir de eğer kalıp ile kesecekseniz üzerine ağırlık koymanızı ve sık sık iğnelemenizi tavsiye ederim. Ben genelde kaşeyi kestikten sonra parçaları astarın üzerine direk iğneleyip kesiyorum(klapa kısımlarını ve etek-kol uçlarını eksiltip elbette)

 

 • Kalıbın üzerindeki noktalara dikkat ederek çizimler kumaşa aktarmalıdır.

 

S0082603

GRİ MANTO

DİKİM

 • Öncelikle telalanacak parçalardan işe başlanır. (Klapa, yaka , cep)  Kumaşı yarıya kadar ( cep yapacaksanız cep bölümü dahil) telalamak daha sağlıklı sonuçlar verecektir. Sünmeyi vs engeller.

 

 • Kol evi kısımlarına,yaka oyuntusuna ve omuzlara  şerit tela ya da yoksa evde uzun ince parçalar hazırlayarak iki kat daha telalıyoruz ki dikerken sünmesin. Tecrübe ile sabit sünüp gidiyor sonra 😀

 

 • (Eğer kumaşın cinsi bozuksa ve sünmekte inat ediyorsa omuz dikişine ek olarak bir parça boyundan kesilmiş astar kumaşı ekleyin sünmeyi anında keser.)

 

 • Kol ve etek ucunu mutlaka çift taraflı tela (paça telası) ile yapıştırıyoruz , Ben klapanın astarla birleşen kısmını da bedene yapıştırıyorum çünkü düğme sayısı az ya da düğme yoksa o kısımın açılması hoşuma gitmiyor.

 

 • Manto astarlama (tulum çevirme) konusunda ise yine her zaman sizi yönlendirdiğim videoya yönlendiriyorum.Linke tıklayarak ulaşabilirsiniz:)

”MANTO ASTARI NASIL DİKİLİR?”

 

Aklıma gelen tüm noktaları tecrübelerime dayanarak sizlere anlattım faydalanmanızı temenni edip sevgilerimi gönderiyorum.

Allah’ım yine çok huzurluyum bi’şeyler anlattım^^

 

 

6 Replies to “KAŞE DİKMENİN İNCELİKLERİ / PÜF NOKTALARI”

 1. Öncelikle Allah huzurunu hiçç eksiltmesin ….üstelik hem çalışıp, hem burda , hemdesosyal medyada bilgilendirmek herkesin harcı değil bu anlamda kutlarım.Kumaşı yıkama aşamasını sen gibi yapıyorum ütü kısmıda aynı ama dikiş yerlerinin telalandığını ilk kez duydum (şuda biline ben yeni dikişseverim henüz 2yıllık:)) ve yeni kestiğim kaşe kumaş için dediğin teladan yok hazır biye olurmu diye sormak isterim ama etek ve kol ağızları için çift taraflı tela kullanıyorum:)paylaşım ve emeğin için çokk teşekkürler diktiğin bütün mantolar harika canım.

  1. Allah razı olsun , bende çok eski sayılmam 4 yıl oldu yani 😀 Tela iki çeşit kullanıyorum zaten ama hangisini dedin acaba ? normal telayı bedene ve kol evine(şerit kesiyorum) kol ve etek ucu için de çift taraflı 🙂 çok çok teşekkür ederim:)

 2. Normal tela dediğin sanırım kumaş olan:) sayende bilmediğim bir yöntemi öğrendim çok sağolasın sevgiler.

  1. evet kumaş olan giyim için deyince verdiklerinden 🙂

 3. teşekkür ederim çok güzel paylaşım olmuş.

  1. ben teşekkür ederim sevgiler 🙂

Bir cevap yazın