EFSANE KALIP : TEK DİKİŞLİ PENYE ELBİSE

Merhabalar 🙂 Bu sefer size çok farklı bir kesim anlatacağım.Daha önce instagramdan spoiler paylaşmıştım ama bloga yazmamıştım. Artık ayrıntılar da tarihe geçmiş olacak. Bu tek dikişli penye elbisenin kalıbı hakikaten efsane . Çok farklı bir teknik. Uygulamak için bazı kurallar gerekse de (esnek kumaş-basen probleminiz de olmaması gibi) uygulaması çok zevkli . Buradan yine matematiğin gücü adına diyorum ve bu kalıp işinin odak noktası tamamen mantık .

DSCF0224

 

Kumaşım tok , çizgili dokuma penye idi . Bu yöntemi kullanabilmeniz için mutlaka esneyen bir kumaşınızın olması lazım.Penye tarzı olmasına dikkat edin .

Yelek dikerken de kullanabileceğiniz çok güzel bir yöntem.

 

DSC_0003

 

Ön bedeni kumaş katına yerleştirdim.Ön kalıbın göğüs pensi ucundan bele doğru kestim ve göğüs pensini iptal ettim yana doğru açmış olduk.

Arka bedeni de yanına koyup kol evlerinin alt kısmından görseldeki gibi birleştirdim.

Gerisi zaten çorap söküğü sadece omuz ve arka orta dikişi kalıyor geriye 🙂

Omuz konusunda endişe etmeyin arka bedeni düz boy ipliğine göre yerleştirdikten sonra bir sıkıntı çıkmaz:)

 

DSC_0008 DSC_0004

 

Biraz da manşet ve yakadan bahsedeyim. Kendi kumaşından biye yaparak sıfır yaka çalıştım.Zaten esnek bir kumaş olduğu için herhangi bir yerine fermuar vs istemedi baştan girip çıkıyor direk.

 

DSCF0135

 

Burada dikkat edilmesi gereken husus esnek kumaşlarda biye dikerken(ribana ve manşetler için de geçerli) biyeyi sündürüyoruz ki bedeni toplasın. Örneğin yaka genişliğinde kumaş kesip taksam yakam sünüp gidecekti.Başımdan geçecek kadar bir parça kestim ve ”parçayı” sündürerek yakaya taktım.

 

DSCF0108

 

10 cm’lik  manşet için 20+2 cm boyunda (enini de yine bilekten geçecek kadar ayarlıyoruz) kumaş kesip boyundan dikiyoruz. Bu parçayı ikiye katlayınca dışı temiz bir manşetimiz olmuş oluyor. Yakadaki biye gibi manşeti de kola sündürerek takıyoruz. Eğer varsa overlockta takarsanız daha kolay olacaktır .

 

cats

 

Olay bundan ibaret dostlar:)

 

DSCF0218

 

Deneyeceklere kolay gelsin deyip kaçıyorum  ^^

 

8 Replies to “EFSANE KALIP : TEK DİKİŞLİ PENYE ELBİSE”

  1. Çok Pratik bayılıyorum böyle insanı yormayan modellere.. Kursta herşeyi teğellemekten dikişten soğumak üzereyim.. bu modeli denemek isterim teşekkürler

    1. Kursta tamamen hocasına bağlı, bu da benim kursta öğrendiğim bir yöntem mesela

  2. eline sağlık şeker… perfecto… 🙂

  3. Süpersin harikasın kalın tok bir penye kumaş bulursam denemek istiyorum eline emeğine sağlık tatlım maşallah sana.

    1. ne güzel yorum bu böylee^^ Çok teşekkür ederim aysel ablam 🙂

  4. Kalibi nasil cikartabilirz

    1. temel beden kalıbı , farketmez:)

Bir Cevap Yazın